بلاگ

برنامه استراتژیک چیست؟

برنامه استراتژیک می‌تواند شرکت شما را در مسیر درست جهت تغییر و ایجاد یک تیم قوی قرار دهد.

برنامه‌ ریزی استراتژیک برای هر کسب و کاری اعم از بزرگ و کوچک ضروری است. این فرآیندی است برای فهمیدن اینکه شرکت شما به کجا می‌رود و چگونه می‌توانید به آنجا برسید . اما این فرآیند بسیار بیشتر است.

یک برنامه استراتژیک شما را به عنوان یک کسب و کار مشخص می‌کند و اقدامات مشخص برای دستیابی به اهدافتان را فهرست می‌کند. هنگامی که غیر منتظره رخ می‌دهد، یک برنامه استراتژیک به کسب و کار شما کمک می‌کند تا بقای خود را حفظ کند و فرصت‌های جدیدی را بیابد و در عین حال به ارزش‌ها و ماموریت خود وفادار بماند.

 

من دکتر سامان خردمند مهر همیشه در کلاس‌های آموزشی به این موضوع اشاره می‌کنم که: «برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت‌ها را به یک سطح جدید و روش جدیدی از عملکرد می‌برد. این منجر به لحظات و ایده‌های زیادی می‌شود که قبلاً به آن‌ها فکر نکرده بودند. نحوه کار تیم ها با یکدیگر را تغییر می‌دهد و آنها را در یک چشم انداز مشترک تراز می‌کند.”

بسیاری از شرکت‌ها در زمان شیوع بیماری کرونا مزایای برنامه‌ استراتژیک را دیدند. آنهایی که برنامه محکمی داشتند اغلب در عبور از اختلالات انعطاف پذیرتر بودند و حتی می‌توانستند از فرصت‌های جدید استفاده کنند. آنها تمایل دارند ارتباطات داخلی بهتری داشته باشند و نسبت به ایده‌های جدید بازتر باشند. “مزایای تصمیم گیری تیمی و حل مسئله فراتر از فرآیند برنامه استراتژیک است.

 


مطالعه کنید: 10 دلیل برای اینکه شما به یک بیزینس کوچ نیاز دارید


 

 

برنامه استراتژی
برنامه استراتژی

برنامه استراتژیک شامل چه مواردی است؟

یک برنامه استراتژیک وضعیت فعلی شرکت، وضعیت مطلوب آینده و چگونگی رفتن از یکی به دیگری را توصیف می‌کند. اجزای خاص معمولاً عبارتند از:

  • خلاصه اجرایی
  • شرح شرکت
  • بیانیه‌های ماموریت، چشم انداز و ارزش
  • تحلیل استراتژیک محیط داخلی و خارجی
  • تجزیه و تحلیل SWOT (“SWOT” مخفف نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها است)
  • شرح اهداف و پروژه‌های تجاری شما برای دستیابی به آنها
  • یک برنامه اقدام 12 ماهه که ابتکارات خاصی را لیست می‌کند، چه کسی آنها را اجرا می‌کند، یک جدول زمانی برای انجام این کار و شاخص های عملکرد کلیدی برای پیگیری پیشرفت

برخی از طرح‌ها همچنین شامل جزئیات نحوه نظارت و ارزیابی اجرا می‌شوند.

 


مطالعه کنید: استراتژی رشد کسب و کار چرا نقشه راهی برای شرکت شماست؟


 

بازه زمانی چیست؟

دوره برنامه ریزی برای برنامه استراتژیک معمولاً سه تا پنج سال بود، اما اکنون به دلیل سرعت فزاینده تغییر در فناوری و بازار، برای شرکت‌ها استفاده از بازه زمانی کوتاه تری بین دو تا سه سال رایج است.

شرکت‌هایی با چندین واحد تجاری و شرکت‌های هلدینگ که چندین کسب‌وکار مستقل را کنترل می‌کنند، اغلب یک طرح شرکتی طولانی‌تر ایجاد می‌کنند. ممکن است سه تا 10 سال را پوشش دهد و اهداف گسترده‌تری را برای کل سازمان و هر گونه خدمات مشترک مانند بازاریابی، منابع انسانی و امور مالی مشخص کند. طرح سازمانی چارچوبی برای برنامه ریزی استراتژیک در هر واحد یا کسب و کار در سازمان فراهم می کند.

برنامه استراتژیک یک طرح تجاری نیست

یک برنامه استراتژیک بیزینس مدل نیست. برنامه دوم نحوه اداره شرکت خود را به صورت روزانه توضیح می‌دهد. همچنین برای توضیح یک تجارت جدید یا ابتکار لازم است. به بانکداران، سرمایه گذاران یا شرکا این دید را می‌دهد چگونه و چه زمانی انتظار دارند که بازده و سود داشته باشند.

از سوی دیگر، یک برنامه استراتژیک اهداف آینده یک شرکت و یک برنامه عملیاتی برای رفتن از وضعیت فعلی به وضعیت آینده مطلوب را ترسیم می‌کند. هدف ایجاد همسویی تیمی و ظرفیت تصمیم گیری برای آمادگی برای آینده و استفاده از فرصت‌ها برای رشد یا بهتر شدن در کاری است که انجام می‌دهید. مخاطب این برنامه تیم شماست.

شرکتی را در نظر بگیرید که مدل کسب و کارش فروش بسته‌های نرم‌افزاری به بخش خدمات مالی است. برنامه استراتژیک آن ممکن است گسترش فروش به یک بازار جدید (برای مثال تولید محصولات سنگین) باشد، در حالی که برنامه تجاری آن بودجه و منابع مورد نیاز برای پشتیبانی از مدل تجاری فعلی (چگونه شرکت در حال حاضر بسته‌های نرم‌افزاری را می‌فروشد) و برنامه استراتژیک (چگونه این شرکت قصد دارد بسته های نرم افزاری را به بازار جدید عرضه کند).

چرا به یک برنامه استراتژیک نیاز دارید؟

برنامه ریزی استراتژیک اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما برای موفقیت شرکت شما بسیار مهم است. حتی اگر از مسیری که تجارت پیش می‌رود راضی هستید و برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای حرکت در مسیر جدیدی ندارید، حیاتی است.

استراتژی شما می‌تواند به سادگی یافتن راه‌هایی برای کارآمدتر بودن در کاری که اکنون انجام می‌دهید باشد. فرآیند برنامه ریزی همچنین به تیم شما اجازه می‌دهد تا در مورد تغییرات آتی که می‌تواند بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد و نحوه آماده شدن برای آنها طوفان فکری کند.

بسیاری از شرکت‌ها در آینه نگاه می‌کنند و فکر می‌کنند چیزی تغییر نخواهد کرد. «آنها همین کار را می‌کنند و سرشان را بالای آب نمی‌برند تا ببینند چه چیزی در راه است. اما تغییر اجتناب ناپذیر است، به خصوص با توجه به COVID-19 و فناوری جدید که روز به روز در راه است.

 


مطالعه کنید: کسب‌وکار آنلاین و 7 ایده که می‌تواند شما را ثروتمند کند


 

چه کسی در اجرای این برنامه درگیر است؟

نیاز به برنامه ریزی استراتژیک موفق همکاری نزدیک بین مالکان، رهبری ارشد و کارمندان کلیدی است. مالکان یا هیئت مدیره ممکن است اصول راهنما در سطح بالایی را تعیین کنند (به عنوان مثال، تبدیل شدن به یک شرکت 100 میلیون دلاری)، در حالی که رهبری و پرسنل کلیدی می‌توانند اهداف و اقدامات خاص تری را برای دستیابی به این اصول تعیین کنند.

 

مهم است که یک تسهیل کننده خارجی برای هدایت فرآیند مشارکت داشته باشد. این فرد می‌تواند مطمئن شود که تمرین به یک برنامه مفید برای شرکت شما منجر می‌شود که در قفسه نادیده گرفته نمی‌شود. آنها همچنین می توانند اطمینان حاصل کنند که همه دیدگاه ها شنیده می‌شوند. اگر هیچ تسهیل‌کننده خارجی وجود نداشته باشد، مردم اغلب چیزی را که برخلاف خواسته‌های رئیس است، مطرح نمی‌کنند یا نمی‌گویند.

 

نحوه اجرای طرح برنامه استراتژیک

بسیاری از برنامه‌های استراتژیک به دلیل اجرای ناقص شکست می‌خورند. هنگامی که یک برنامه استراتژیک به اندازه کافی از طریق شرکت اطلاع رسانی نمی‌شود و به کارمندان زمان، پشتیبانی و منابع کافی برای اجرای برنامه اقدام داده نمی‌شود، اغلب اشتباهات اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات مقصر خود برنامه است: برنامه شما ممکن است از اهداف غیرواقعی یا موارد مبهم اقدام کند.

برگزاری جلسات منظم تیم برای نظارت بر پیشرفت برنامه اقدام، مسئول نگه داشتن افراد و شناخت موفقیت‌ها ضروری است.

پس چند وقت یکبار باید ملاقات کنید؟ به نظر من جلسات ماهانه معمولی است و هر سه ماه یک‌بار غواصی عمیق‌تری دارد. بررسی عمیق‌تر باید سالانه انجام شود تا برنامه به‌روزرسانی شود، ارزیابی شود چه چیزی مؤثر بوده و چه نشده است و یک برنامه اقدام جدید برای 12 ماه آینده ایجاد شود.

 


مطالعه کنید: فروش حضوری و 10 نکته طلایی و کاربردی


 

 

برنامه‌‌ریزی استراتژیک
برنامه‌‌ریزی استراتژیک

برنامه استراتژیک و 3 سوال متداول

چگونه می‌توانم برنامه ریزی بلندمدت داشته باشم در حالی که آینده بسیار نامشخص است و نمی دانم هفته آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، چه برسد به چندین سال؟

برنامه ریزی دقیقاً به این دلیل لازم است که آینده نامشخص است. سازمان‌ها معمولاً اطلاعات کافی برای برنامه ریزی معقول در مورد تغییرات مهم آینده در بازارها و فناوری‌ها دارند. هم فکری با تیم خود در مورد آینده به شما کمک می‌کند تا برای تغییر آماده شوید، فرصت‌هایی را پیدا کنید، سازمانی بسازید که می‌تواند زنده بماند و حتی در صورت وقوع غیرمنتظره رشد کند، نه اینکه صرفاً به اتفاق‌ها واکنش نشان دهد یا بدتر از آن، اصلاً عمل نکند.

ممکن است پیش‌بینی زمان‌بندی آینده سخت باشد، اما می‌توانیم روندها را ببینیم. بسیاری از مردم پیش بینی کردند که فروش آنلاین مهم است. کووید-۱۹ ما را ۷ تا ۱۰ سال جلو انداخت.

 


مطالعه کنید: تکنیک‌های بازاریابی و 10 مورد ویژه برای کسب‌وکار شما


 

چگونه می‌توانم زمانی برای برنامه استراتژیک پیدا کنم، در حالی که من در حال حاضر غرق در کسب و کار روزانه اداره شرکت خود هستم؟

د. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تفویض اختیار، بهبود تصمیم‌گیری و کارایی، کاهش خطاها، افزایش رشد و حاشیه سود و سازگاری بیشتری با تغییرات داشته باشید.

چرا باید برنامه ریزی استراتژیک انجام دهم در حالی که می دانم باید با سرمایه گذاری بیشتر در فروش و بازاریابی رشد کنم؟

فروش و بازاریابی بدون استراتژی مناسب لزوما بازده خوبی برای شما به همراه نخواهد داشت. آنها فقط می توانند هزینه ها و تلاش را افزایش دهند. و حتی اگر فروش بالا برود، آیا محصولات بهینه را با بهترین حاشیه به فروش خواهید رساند؟ آیا برای مدیریت افزایش فروش، تامین مالی، عملیات و توزیع در محل خواهید داشت؟

کار بر روی یک برنامه استراتژیک به شما کمک می کند به این سوالات پاسخ دهید. ( همچنین می‌توانید با خرید کتاب توسعه مهارت‌های کوچینگ به ارتباط خود با اعضای تیمتان کمک کنید)

اشتراک گذاری محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

بایگانی‌ها